• 6. třídy na "cestě do pravěku" aneb Mezinárodní den archeologie

• 06.11.2023 13:46
      • Počasí ve čtvrtek, 19. října bylo jak vystřižené z doby ledové, a tak se žáci obou šestých tříd vydali do Vlastivědného muzea v Šumperku, aby zde - v souladu s výukou dějepisu - podnikli svou cestu do pravěku.

• Pracovníci muzea si totiž (v rámci Mezinárodního dne archeologie) připravili pro žáky základních škol několik stanovišť, na kterých si děti vyzkoušely různorodé činnosti, které byly pro pravěkého člověka denní rutinou. Žáci například zjistili, že umlít obilí na kamenném mlýnku s ručním pohonem, nebo ho rozdrtit kamenem nebyla práce pro slabé paže. Vyzkoušeli si výrobu šperků z přírodnin či z hlíny, uhlem vytvářeli nástěnné malby, stříleli z kuše na terč (zdatní lovci se i trefili), odlévali vosk do forem, z těsta uhnětli a následně opekli placky na horkých kamenech, pracovali s detektorem kovů a zaměřovacími pomůckami archeologů. Děti si tak z „pravěké výpravy“ odvezly nejen několik „pra-suvenýrů“, které si vlastnoručně vyrobily, ale také nové poznatky a zkušenosti, které se jim v hodinách dějepisu budou ještě dozajista hodit.

Ivana Hamplová
        Kateřina Opravilová