Projektové vyučování a práce žáků
Týden severské kultury - Norsko: Vikingové, lodě, dřevěné domečky i severská zvířata
- 01.07.2025 17:08
- V rámci tematického týdne (ve dnech 19. – 23. 5. 2025) zaměřeného na Norsko a jeho kulturu si žáci druhého stupně v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností vyzkoušeli výrobu vikinských helem, lodí, typických norských domečků a zároveň se dozvěděli zajímavosti o norské přírodě a zvířatech. Své výrobky a poznatky následně prezentovali ostatním žákům 2. stupně v závěru týdne.
Žáci 6.A vyráběli vikinské helmy a zároveň se seznámili s jejich historií. Dozvěděli se, že vikinské helmy byly ochranné pokrývky hlavy válečníků z 8. až 11. století. Byly vyrobeny z železa, skládaly se z několika částí spojených nýty a měly kulovitý nebo kónický tvar. Uvnitř bývaly vybavené koženou nebo látkovou výstelkou pro větší pohodlí a ochranu (tlumení nárazů). Nejznámější dochovanou helmou je Gjermundbu helma, nalezená v Norsku. A co rohy? To je jen mýtus – žádná dochovaná vikinská helma rohy neměla. Tento omyl vznikl až v 19. století díky romantickému zobrazování Vikingů v opeře a umění.
Žáci 7.B se pustili do výroby vikinských lodí a zjistili, že tyto lodě byly mistrně vyrobené z dubového dřeva. Byly dlouhé (15 až 30 metrů), úzké a velmi rychlé – mohly dosahovat rychlosti až 15 uzlů (zhruba 28 km/h). Mezi nejznámější typy patřily válečné drakkary (tzv. dračí lodě) a obchodní knarry. Lodě byly vybaveny vesly i plachtami a sloužily nejen k nájezdům, ale také k obchodu, cestování, průzkumu a dokonce i k pohřebním obřadům – jako například slavná loď z Osebergu.
Žáci 6.B, 6.C a 8.B tvořili a malovali typické norské dřevěné domečky, známé svými pestrými barvami a tradiční architekturou. Nejčastěji jsou červené, žluté nebo bílé – červená barva byla dříve nejlevnější, vyráběla se z rybího oleje a okru. Domy jsou postavené ze dřeva, které je v Norsku hojně dostupné díky rozsáhlým lesům. Tyto malebné stavby najdeme zejména ve starých částech měst, jako je Bergen nebo Trondheim, často s krásnými štíty a dřevěnými ozdobami.
Třída 9.A se při tvorbě mapy norských zvířat dozvěděla základní informace o tamní fauně. V Norsku žije mnoho druhů zvířat přizpůsobených chladnému podnebí – například losi, sobi, rysi, lišky nebo medvědi. Na severu se vyskytují i polární lišky, na pobřeží tuleni a mnoho druhů mořských ptáků. V horských oblastech můžete zahlédnout orly a v řekách plují lososi. Norská příroda je bohatá, divoká a často přísně chráněná.
A jak se dětem jejich výrobky povedly? To můžete posoudit sami při zhlédnutí přiložených fotografií.
Andrea Karlíková
- Zpět na seznam článků
Nejnovější články