• Český jazyk a literatura

• období 4.–7. 5. 2020

• Souvětí podřadné.pdf

Souvětí podřadné.pptx

Tento týden nás čeká opakování: souvětí podřadné, posílám prezentaci, kterou si můžete vytisknout nebo přepsat (pokud máte z loňska nebo učivo ovládáte, tak nemusíte). Je to na celý týden, tak si to rozvrhněte, ať toho nemáte na jeden den moc. Tento týden nebudeme dělat literaturu a sloh, za to se snažte prezentaci přečíst a zopakovat. Na závěr prezentace je i cvičení, které si vyzkoušejte  a hned zkontrolujte, ať víte, jak na tom jste. Cvičit druhy vedlejších vět  budeme až během příštího týdne.

Myslím na vás :-)

• období 20.–25. 4. 2020

•
          Tento týden si odpočineme od slohu a literatury. Vlastní četba pokračuje dál :-) . Zopakujeme věci z minulého roku, abychom mohli jít zase o kousek dál :-) .
          Kdo ještě neposlal zadané úkoly, vypracujte do konce týdne a pošlete, abych věděla, zda učivu rozumíte. (Chválím ty, co mají vše hotové.)
          Pokud něčemu nerozumíte, pište na e-mail, ráda vám odpovím.

1) Zopakovat zájmeno mě/ mně viz. přiložený dokument.
          2) Zopakovat doplněk (máte umět z minulého roku, pokud někdo neumí, přikládám prezentaci na oživení).
          3) Cvičení na doplněk - poslat zpět ke kontrole.
          4) Projděte si všechny větné členy, které máte umět ze 7. třídy a už jsme tento rok opakovali. Pokud si nejste něčím jisti nebo budete chtít více procvičit, napište e-mail. Budeme řešit individuálně.

Myslím na vás, držte se :-)
        • období 6.–17. 4. 2020

• Mluvnice:

-Procvičování poměrů mezi několikanásobnými větnými členy – pracovní list (vypracovat a poslat zpět na e-mail nejpozději 16. 4.)

PL - větné členy - poměry.docx

Sloh: do 17. 4.napiš úvahu (vlastní názor) minimálně 200 slov na jedno z těchto témat:

1. Oblíbené místo
          2. Krása cestování
          3. Žijeme jen jednou
          4. Puberta

Literatura: Vymysli si svého vlastního komiksového hrdinu (vzhled, vlastnosti, schopnosti) a nakresli obrázek

• období 31. 3.–3. 4. 2020

• pravopis8.pdf
          řešení8.pdf

Postupně dodělávat a posílat vypracované listy na e-mail: Sittova.lucie@zssvzabreh.cz

Mluvnice:

Vyzkoušejte si opravit nebo bez chyby přepsat pravopisné cvičení a pomocí řešení si opravte a odůvodněte případné chyby.

Pomocí zápisu v sešitě nebo tabulek v učebnici  na str. 80,82 a 84 zkusit vypracovat cvičení z učebnice: 81/2, 83/1 a 84/1.

Sloh: Přečíst si minimálně dvě úvahy ze str. 153-158 v učebnici

Literatura: vlastní četba

• období 23.–30. 3. 2020

1. Zápis opsat do sešitu nebo vytisknout a vlepit do sešitu
          2. PS str. 40, cv. 1a,b u cvičení b) určujte větné členy (např. předmět, podmět, přísudek…) a pomocí zápisu z bodu 1 zkuste určit poměry mezi větnými členy
          3. Nepovinné – cvičit poměry můžete i na tomto odkazu: https://www.skolasnadhledem.cz/game/601
          4. Nepovinné – pravopis můžete cvičit zde: https://www.umimecesky.cz/

Několikanásobné větné členy.pdf

Sloh:

1.  Vlastními slovy (stačí jednou větou) vysvětli pojmy epidemie a pandemie (můžeš využít PC, ale to, co zjistíš, zkus popsat vlastními slovy)
          2. Nepovinné – zahraj si s rodinou společenskou hru :-)

Literatura:

1. Pokračovat ve vlastní četbě

2. Nepovinné – zhlédni nějaký film podle knižní předlohy (nejlépe podle knihy, kterou jsi přečetl/a) :-)
        • období 16.–22. 3. 2020

• Mluvnice:

1) PS str. 5a,b,c - vypracuj podle zápisu z minulého týdne (opakování 7. roč.) řešení bude vyvěšeno v pátek na webu školy

2) Zápis Příslovečné určení (přepsat nebo vytisknout a vlepit do sešitu), naučit zkratky a otázky (opakování ze 7. roč.)

Vypracovat pracovní list - poslat ke kontrole na e-mail zpět

3) učebnice str. 78-79 cvičení 1a,b  řešení bude vyvěšeno na webu školy v pátek

Sloh: pokračovat na zadané slohové práci z minulého týdne, poslat průběžně na e-mail

Literatura: knihy podle vlastního výběru, můžete použít do čtenářského deníku, min. na jednu přečtenou knihu referát, můžete průběžně posílat na e-mail

Příslovečné určení (1).pdf

Pracovní list 2 (1).docx

• období: 11.–15. 3. 2020

• Do cvičného sešitu cvičení z učebnice 81/2
          • Do sešitu mluvnice přepsat tabulku uč. str.82 -Přívlastek těsný a volný a tabulka uč. str. 84 Přívlastek postupně rozvíjející a několikanásobný (naučit)
          • OPAKOVAT: Základní skladební dvojice, rozvíjející větné členy, předmět, přívlastek
          • ČJ Pracovní list 1.docx

Literatura:

• po dobu uzavření školy přečíst jednu knihu (vlastní výběr nebo z doporučené literatury) a udělat na ni referát. Referáty můžete zasílat na e-mail: sittova.lucie@zssvzabreh.cz

Sloh:

• Po dobu uzavření školy napsat úvahu na téma: Koronavirus (rozsah min.140 slov) zasílat můžete na výše uvedený e-mail.