• Informace k whistleblowingu

Oznámení o možném protiprávním jednání ve smyslu směrnice EU 2019/1937, o ochraně osob, které oznamují porušení práva EU, můžete činit v případě, že jste se o jednání v rámci organizace, které má znaky trestného činu nebo přestupku, případně porušuje právní předpisy, dověděli v souvislosti s vaší prací, vzděláváním nebo jinou obdobnou činností v organizaci.

Osoba pověřená k příjmu a zpracování oznámení

Přijímáním a zpracováním oznámení ohledně možných protiprávních jednání v organizaci je pověřena

Alena Struhárová, administrativní pracovnice organizace (dále též "pověřená osoba").

Způsoby podání oznámení

Oznámení ohledně možných protiprávních jednání v organizaci lze v souladu se směrnicí podat následujícími způsoby:

Elektronicky

Pověřenou osobu organizace lze oslovit pomocí této mailové adresy: whistleblowing@zssvzabreh.cz.

Písemně

Dopis s označením „Ochrana oznamovatelů – k rukám pověřené osoby“ zašlete poštou doporučeně na adresu organizace nebo doručte osobně.

Telefonicky

K řešení touto formou je zřízeno speciální telefonní číslo: 770 114 947

Osobně

Pověřená osoba má své pracoviště v kanceláři školy, kde ji můžete vyhledat. Z rozhovoru mezi vámi a pověřenou osobou bude pořízen výstižný zápis ze schůzky. Tento zápis budete mít možnost zkontrolovat, opravit a odsouhlasit svým podpisem.

Instituce pro alternativní podání oznámení

Oznámení je možné taktéž podat prostřednictvím oznamovacího kanálu Ministerstva spravedlnosti https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/, kde jsou k dispozici i bližší informace týkající se dalšího vyřizování podaného oznámení.

Lhůty k vyrozumění oznamovatele o přijatých opatřeních

Každé oznámení bude řádně zaevidované a prošetřené. K oprávněným podnětům organizace přijme nápravná opatření.

Bude-li organizace znát vaši totožnost (kontaktní údaje), vyrozumí vás jako oznamovatele o přijatých opatřeních nejpozději do 30 dnů ode dne přijetí oznámení. V případech skutkově nebo právně složitých oznámení lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše dvakrát, v takovém případě budete písemně vyrozuměni o prodloužení lhůty i jeho důvodech před uplynutím lhůty. V případě, že nebude shledáno podezření ze spáchání protiprávního jednání nebo že by se oznámení zakládalo na nepravdivých informacích, budete o tom rovněž informováni.

Ochrana oznamovatele

Pověřená osoba zachová přísnou důvěrnost ve vztahu k vaší totožnosti, k údajům o dalších fyzických osobách i ve vztahu k informacím uvedeným v oznámení. Jako oznamovatel máte nárok na ochranu proti jakýmkoli odvetným opatřením i pouhé hrozbě takových opatření. Podmínkou nároku na tuto ochranu je, že oznamovatel měl oprávněné důvody se domnívat, že oznámené informace o porušení byly v době oznámení pravdivé a že tyto informace spadaly do oblasti působnosti směrnice.

Poučení – nepravdivá oznámení

Podání vědomě nepravdivého oznámení je přestupkem, který může být sankcionován pokutou do 50 000 Kč. Navíc se osoba, která vědomě podala nepravdivé oznámení, nemůže domáhat ochrany před odvetným opatřením.