Autorské čtení Miroslav Kobza - 25. 4. 2019

 

Dne 25. dubna 2019 naši školu navštívil rodák ze Zábřeha (* 7. dubna 1969) a držitel "Ceny města Zábřeha" (z roku 2015), známý jako novinář, fotograf, autor dramatických a písňových textů, spisovatel, rozhlasový dokumentarista zaměřený na technické památky, historii Moravy a Slezska, přírodní zajímavosti, cestování atd. Od roku 1998 spolupracuje externě s Českým rozhlasem a v současné době také vede skupinu Wilsne!.

A není to nikdo jiný než autor předlohy pro čtrnáctidílný cyklus pohádek z oblasti severozápadní Moravy, který v roce 2014 vydal jako knihu pohádek s názvem "Povídánky od nitěných knoflíků". O rok později, tedy v roce 2015, vydal v nakladatelství Regia knihu "Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku" a v roce 2018 pak titul "Putování Zábřežskem po stezkách legend a příběhů".

Nebudu Vás déle napínat, řeč je o panu Miroslavu Kobzovi. Byl to on, kdo našim žákům představil nejen výše uvedené knihy, ale také je informoval o několika zajímavostech ze zábřežské minulosti. Pokusil se žákům přiblížit život spisovatele a dal jim pár cenných rad z této oblasti, např. kdo je předurčený k tomu, aby se mohl stát spisovatelem.

Jako první měli možnost se s Miroslavem Kobzou setkat žáci 4. a 5. třídy. Pak se věnoval žákům z 6. a 7. tříd.

Tento pozoruhodný muž má za sebou několik samostatných i společných výstav fotografií. Věnuje se jak reportážní a dokumentární fotografii, tak i detailu a krajině. Tyto své zajímavé fotografie žákům nabídl ke zhlédnutí, když je promítal v pozadí svého „vystoupení“.

Není se čemu divit, že byl pan Miroslav Kobza v roce 2018 nominován do ankety Osobnost Moravy.