Masopustní průvod v centru města

V úterý 12. února ožilo sídliště i centrum města Zábřeha veselým a pestrým průvodem dětí i pedagogů ze ZŠ Severovýchod. Již podruhé jsme oslavili příchod postního období před Velikonocemi.

Masopust je čas, který nastává čtyřicet dní před Velikonocemi, během něhož by měli lidé dodržovat půst. Jakožto nehmotná památka byly tyto oslavy dokonce v roce 2010 zapsány na seznam kulturních památek UNESCO.

Žáci se oblékli do tradičních masek, které jsou spojeny s masopustní tradicí. Mezi tyto masky patří například babka, dědek, kůň, medvěd, smrtka, manželé, voják, což v porovnání s jinými maškarními akcemi činilo tento průvod velmi zvláštní. Během pochodu městem žáci hlasitě provolávali tradiční masopustní říkadla a upozorňovali tak okolí na svou přítomnost. Obyvatelům Zábřeha byly žáky nabízeny dle tradic i čerstvé koblihy.

více fotografií zde

Pavel Bureš