• 2015/2016

• Exkurze Osvětim a Krakov 19. 11. 2015

• Ve čtvrtek 19. listopadu 2015 navštívili žáci naší školy již podruhé v tomto měsíci Polsko. Cílem cesty byl koncentrační tábor v Osvětimi a Březince (Auschwitz a Birkenau) a královské město Krakov (Krakow).

Historie vyhlazovacího tábora, kde za II. světové války zahynuly statisíce lidí, je smutná. Ale je nanejvýš nutné, aby mladá generace nezapomněla, co dokáže fašizmus, a hlavně už nikdy nedopustila nic podobného.

Děti i dospělí se zájmem naslouchali vyprávění o zvěrstvech fašizmu a nelidských podmínkách, ve kterých lidé byli nuceni přežívat.  Jejich památku jsme uctili položením kytice růží na místě, kde byli nevinní lidé mučeni a popravováni.

V odpoledních hodinách jsme navštívili královské město Krakov, prohlédli jsme si Královský rynek s tržnicí Sukiennice a všichni jsme měli možnost nakoupit suvenýry a občerstvení.

V 18:30 jsme opustili Krakov a do deštivého Zábřeha jsme přijeli v pořádku v pozdních nočních hodinách.

Díky zajímavému výkladu paní průvodkyně i průvodcům v Osvětimi jsme bohatší o důležité poznatky a vědomosti

• Osvětim a Krakov 5. 11. 2015

• Výprava za historií vedla tentokrát za hranice naší rodné hroudy.

Cílem bylo místo spojené s lidskou tragédií – koncentrační tábor Osvětim – Březinka/Auschwitz – Birkenau/ v Polsku. Překvapeni velkou návštěvností mladých lidí téměř z celé Evropy, jsme vstoupili do památníku. Zde jsme si uvědomili, jak křehký je lidský život, ale také i to, jak si lidé ubližují navzájem. I přes tu hrůzu a utrpení, jak jsme se dozvěděli od naší průvodkyně, někteří vězni přežili.

Mezi nimi byli právě i čeští lidé. Těm, kteří zahynuli, jsme se poklonili a položili květiny u památníku, který je v Březince.
          Už téměř v podvečer jsme přejeli do královského města Krakowa.

Navštívili jsme nádherně nasvícený hrad Wawel, Královský rynek s tržnicí Sukenice a prošli se po nábřeží řeky Visly.

Poděkování patří CK Maxima, průvodci a pochvala všem účastníkům zájezdu za vzorné chování.

info Krakow.pdf

• Paříž a Eurodisneyland

• Dějepisně - jazyková exkurze měla proběhnou 11. - 15. května 2016. V rámci exkurze měli žáci navštívit populární “Eiffelku“, Versailles – zámek francouzských králů, velký zábavní park Eurodisneyland. Proběhnout měla také plavba po Seině a návštěva hrobky císaře Napoleona. Pro malý počet přihlášených však nakonec neproběhla.