• Putování nejen barokní Olomoucí

• 26.10.2022 10:18
      • V pátek 21. října jsme se v počtu 38 žáků z osmého ročníku, pana ředitele Jaroslava Víta a paní učitelky Sittové a Valouchové vydali na exkurzi po památkách města Olomouce.
        Víte, že Olomouc je ženského rodu? My už ano. Dozvěděli jsme se to hned na prvním zastavení, kde nám pan ředitel Jaroslav Vít začal povídat o historii města. Na druhém zastavení jsme viděli sochu Jana Nepomuckého, a hlavně tři architektonické slohy na jenom místě. Nejvíce nás ohromila gotická katedrála sv. Václava.
      • Potom jsme putovali dál k arcibiskupskému paláci a od něj k první barokní kašně Tritonů. Odtud jsme šli kolem kostela Panny Marie Sněžné, ale ten je zrovna v naší smůle v rekonstrukci. Dále jsme pokračovali ke kapli sv. Jana Sarkandera, kde jsme mohli obdivovat i fontánu nazvanou Pramen živé vody.  Následně jsme scházeli na Horní náměstí. Po cestě jsme míjeli sochu sv. Floriána a zastavili se i u domu, kde jsme hledali štiku na domovním znamení.
        Na Horním náměstí jsme shlédli orloj, který je specifický tím, že jsou na něm výjevy z normálního života. Nejvzácnější památkou, kterou jsme v Olomouci obdivovali je sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsán i v seznamu UNESCO. Zde jsme od pana ředitele dostali úkol vyčíst datum vzniku z chronogramu na sloupu. A někteří z nás to i zvládli.
        Od sloupu jsme se prošli na Dolní náměstí, kde jsme mohli vidět další barokní kašnu a morový sloup, který zdobí i socha patronky Olomouce sv. Pavlíny.
        Putování za památkami jsme zakončili u Terezské brány, kde jsme si udělali společnou fotku.
        Na zpáteční cestě na nádraží jsme dostali krátký rozchod u galerie Šantovka, tam jsme se občerstvili, a pak rychlým tempem došli na nádraží.
        Děkujeme za exkurzi, byla poučná i zábavná.

Kolektiv třídy 8.A

• Zpět na seznam článků