• Malý kutil

Věk: 8–10 let

Oběd: NE

Cena: 950 Kč

Tábor pro děti, které rády tvoří. Společně si vyrobíme své loutky a kulisy, zahrajeme si loutkové divadlo. Vyrobíme si i vlastní logické hry – jaké budou? To je překvapení. Děti se seznámí a vyzkouší si práci s FIMO hmotou, keramickou hlínou i dalšími materiály.

• Co vše jsme dělali?

• V období 19. 7. – 23. 7. 2021 se konal příměstský tábor s názvem Malý kutil v Základní škole a Domu dětí a mládeže Krasohled Zábřeh. Jak už název napovídá, tábor byl zaměřený na rukodělné práce různých typů. Program byl pestrý, děti si mohly vyzkoušet například práci s brusným papírem nebo tavící pistolí. Zázemím ke tvoření byla výtvarná dílna na DDM.

Zúčastnilo se devět dětí ve věku 6–9 let, přičemž věkový průměr byl 7,1 let. Vedoucí tábora a pedagogickým dohledem byla Ing. Veronika Bigosová, asistentkou vykonávající praxi byla Agáta Křížová. Cílem tábora bylo děti naučit pracovat s různými materiály, nástroji a vytvořit smysluplné, funkční a estetické výrobky, které udělají radost jako dárek nebo se využijí v domácnosti.

První setkání proběhlo v pondělí 19. 7. 2021 od 8:00 ve výtvarné dílně DDM. Děti byly seznámeny s bezpečností, pravidly tábora a programem na celý týden. V tento den si vyzkoušely práci se slaným těstem, ze kterého vyrobily podklad pod teploměr a následovalo sušení. Poté si děti venku sbíraly materiál na výrobu květináče a učily se manipulaci se zahradními nůžkami při stříhání drobných větví. V závěru dne následovaly hry venku a čtení pohádky – příprava na čtvrtek, kdy se konal Pohádkový den.

Další den, v úterý 20. 7. 2021, si děti vyráběly dekorace do záclon: letadla. Části brousily brusným papírem, natíraly barvami a lepily k sobě. Následovalo modelování z FIMO hmoty, kdy si děti vyrobily držák na čajový sáček a dekoraci na tužku. V závěru dne své logické myšlení a představivost využily při výrobě bludiště pro kuličku ze slánek a kartonu.

Ve středu 21. 7. 2021 byla na programu výroba svíčky, korkového podtácku a dekorace, šperku nebo postavičky na hraní z chlupatých drátků. Ve svíčce byly zality čerstvé okvětní lístky růže nebo květiny ze zahrady školy. Korkové podtácky byly lepeny na papírový nebo látkový podklad a malovány temperovými barvami. Nejvíce si děti užily tvoření z chlupatých drátků.

Ve čtvrtek 22. 7. 2021 byl Pohádkový den. Děti si vyráběly loutky podle předem zvolených pohádek a v závěru dne měly za úkol loutky předvést obecenstvu (ostatním), které mělo za úkol uhodnout o jakou pohádku se jedná. Během výroby loutek si děti postupně vytvářely květináč z nachystaného materiálu z pondělí a vyráběly loutku klauna.

Pátek 23. 7. 2021 byl ve znamení dokončování výrobků. Děti si upečené podklady na teploměr nabarvily a nalakovaly, dodělaly klauny a květináče. Po celém týdnu tvoření si děti užily procházku na hřiště se zastávkou na zmrzlinu. V závěru tábora si děti přilepily teploměry na hotový podklad.

Tábor si děti užily, každý den rozvíjely svou kreativitu, představivost či logické myšlení, dovednosti v práci s různými nástroji i materiály. Ze všech výrobků měly děti radost a odnesly si je domů. Během celého tábora panovala přátelská a tvořivá atmosféra.

Více fotografií zde.