• 6. kolo - 14.11. - 2.12.2022

• Milé třídy,

společně se zadáním 5. kola vám zasíláme také poslední 6. kolo naší Ekosoutěže aneb S duchem Husykrkybrkem za přírodou Zábřežska. Jeho zadání bude jednoduché, ale budete na něj potřebovat více času, proto ho zasíláme již nyní. Uzávěrka tohoto 6. kola je 2.12.2022.

Pozorně tedy poslouchejte následující příběh.

********************

Od posledního setkání Janka s Husykrkybrkem uplynulo mnoho času, mnoho let. Janek během té doby poznal další přátelé – vílu Jinovatku, jejího bratra Mráze, loupežníka Šimáka a další. Díky svým neposedným lyžím pomohl spoustě lidí. Také již vyrostl a cestoval po světě. Poznal mnoho zajímavých míst. Vždy si však bral s sebou lyže, které mu vyrobil a daroval Husykrkybrk. Když se jako velký vracel domů z jedné takové daleké cesty, rozhodl se, že se nebude nikde zdržovat.

„Dokud je ještě sníh, podívám se s lyžemi domů,“ pravil.

Dal se cestou na Vraní horu a hledal v lese svou vílu Jinovatku.

Přechodil les křížem krážem, volal ji, ale nikde nic.

Unaven sedl si potom na umrzlý sníh, díval se do zapadajícího slunce a usnul. Byl by tam spal dlouho a snad by byl chudák do rána zmrzl, kdyby ho kdosi nebyl štípl do nosu. Janek se probral z mrákot, podíval se před sebe a před ním stál Jinovatčin bratr Mráz.

„Dobrý večer,“ pozdravil Janek.

„Dobrý večer, Janku,“ řekl Mráz, „co tu chceš a co tu děláš? Copak nevíš, že bys tu mohl do rána zmrznout? Prosím tě, jaké jsou to vtipy? Tady si sedneš, usneš a nestaráš se o to, že bys mohl být do rána ztuhlý. Jdi raději za Jinovatkou! Je na návštěvě u strýce Husykrkybrka a čekají na tebe tamhle pod lesem.“

Janek poděkoval Mrázovi, vyskočil a než bys řekl švec, už byl dole.

„Janku, sem, Janku,“ volal Husykrkybrk a Jinovatka se všecka zarděla pohnutím v zapadajícím slunečku.

„Tak už ses vrátil?“ pravil zase Husykrkybrk.

„Dobře, že jsi tady. Chtěl jsem ti ještě dát několik rad do života, než se rozejdeme.

Tak poslouchej.

Přeji si, abys mi vrátil mé neposedné lyže. Vykonaly své poslání. Pomáhaly ti, dokud jsi pomoci potřeboval, poněvadž jsi měl dobré srdce a poznával jsi svět a pomáhal jsi jiným. Máš nyní jméno, jsi slavný a na živobytí si už sám vyděláš. Budeš lidem pomáhat jinak. Nebudeš pro ně jezdit na lyžích. Budeš pro ně pracovat. Na jaře už budeš inženýrem a pak budeš pro lidi zde na horách stavět silnice, aby mohli lépe jezdit na pole a nemuseli vynášet na pole hnůj v košíčku na zádech, jak to dělají doposud. Postavíš pro ně továrny, budeš pro ně stavět čisté a světlé domky, postavíš pro ně pěkné školy. Budeš dbát, aby severní Morava byla vždycky česká.

Vidíš, co tě čeká práce.“

Janek zesmutněl, že má vrátit své milé lyže, a bránil se loučení s Jinovatkou a ostatními.

Jinovatka se na něho usmála a řekla:

„Milý Janku, já budu vždycky tvou dobrou vílou. To víš, život chce živé lidi a já jsem jen krásný přelud, který zdobí přírodu, aby se jí člověk učil milovat. A ty jsi také částí té krásné přírody. V pohádkách žijí lidé svým snům a krásným předsevzetím. V životě se pak pracuje k uskutečnění těch krásných předsevzetí. Když se lidem podaří uskutečnit své sny, stává se pohádka a sen krásnou skutečností.

Pohádka mizí a stává se nejkrásnějším životem.

Když však jenom sníme a nesnažíme se uskutečniti své pohádkové sny, když pro ně nepracujeme, když váháme a když jsme líní, řekne nám život, že naše pohádka je nepravdivá, a vezme nám ji.

Proto měň prací své pohádkové sny v pohádkově krásný život!

To je ta nejkrásnější pohádka.“

Po těch slovech vzal starý Husykrkybrk kouzelné lyže, pustil je před sebou po sněhové pláni a sám se za nimi ztratil, tichounce – tiše – jako měsíční stín.

Janek tu stál bez hnutí a jeho vzrušené rty šeptaly:

„Živote, má nejkrásnější pohádko, jsi přede mnou!“

********************

ÚKOL

Jaký bych chtěl svět (10 bodů)

Slyšeli jsme závěrečný příběh o Jankovi a Husykrkybrkovi. Janek už je velký a bude tvořit svět kolem sebe. V době, kdy Janek žil, bylo málo cest, domy nebyly takové, jak je známe dnes.

Zamyslete se a vytvořte svět, jaký byste chtěli, aby byl.

Světem se myslí, vaše okolí, ale může to být i část přírody, kterou máte rádi, místo, které se vám líbí. Nebo naopak jiná část světa.

Způsob zpracování a výtvarná technika je volná – malba, kresba, koláž … kreativitě se meze nekladou. Své dílo pak doplňte drobným komentářem, kde nám své dílo trochu přiblížíte.

Díla můžete odevzdat buď fyzicky nebo elektronicky formou kvalitní fotografie.

BONUSOVÁ OTÁZKA

Co je to Re-use?

Existuje někde ve vašem okolí Re-use bazar a kde?

Re-use  = Opětovné použití je  jednání nebo  postup  použití  předmětu, ať  už k  původnímu účelu  (konvenční  opětovné  použití)  nebo  k  plnění  jiné  funkce  (kreativní  opětovné použití nebo přepracování). Mělo  by  se  odlišovat  od recyklace,  což je  proces přeměny odpadních materiálů na nové materiály a předměty.

Re-use bazar - RE-USE Bazar, náměstí Osvobození 317/5, 789 01 Zábřeh

Pozn.  Projekt  RE-USE  „Život  starým  věcem“  má  za  úkol  redukovat  množství  odpadu prodloužením životního cyklu použitých, ale stále funkčních věcí. Tento projekt je specifický tím, že přispívá k ochraně životního prostředí a zároveň ve spolupráci s EKO servis Zábřeh s.r.o. podporuje Psí útulek Zábřeh.